Balkan University Press ISSN 2671-3500 E-ISSN 2671-3519 EN MK SQ TR Најава
IJTNS International Journal of Technical and Natural Sciences Поднесете ракопис
Research Article
Отворен пристап IJTNS 1 (1)

Some New Inequalities for Harmonic Mathieu Series

  1. IBU
IJTNS Том 1, Број 1, стр. 1-5 Објавено 30 јуни 2020
Најдете ја статијата воGoogle Scholar
Some New Inequalities for Harmonic Mathieu Series

Апстракт

In this paper we derive some new estimates for some class of harmonic Mathieu series, using their integral representations and well known results for the harmonic numbers and the polygamma functions.

Коментари

Сè уште нема коментари. Прашањата и забелешките за трудот се добредојдени.

Уредниците ги читаат коментарите пред да се објават.